ניקיון הבית – איך לעשות את זה נכון?

צריכים לנקות את הבית אך לא יודעים מהיכן להתחיל? המאמר הבא הוא ממש בשבילכם.
אין זה משנה אם אתם חולי ניקיון, אם אתם מנקים לעיתים או שעכשיו אתם ממש לפני הניקיון הגדול של פסח, ישנם דברים שיש לעשות בצורה נכונה, על מנת שהעבודה תתבצע בצורה טובה יותר וכמובן ובעיקר בכדי שלא תגרמו לעצמכם, לרהיטים ולסביבה נזקים מיותרים. מוכנים? בואו נתחיל.

חומרי ניקוי – צריך להיזהר?

התשובה היא חד משמעית – כן.
אנו לא נוטים לשים לב או לחילופין לרדת לפרטי פרטים אך בכל הנוגע לחומרי ניקיון חשוב דווקא לשים לב לפרטים ונתחיל מהמובן מאליו – ננקה את הרהיט/רצפה/משטח/מקלחון וכיוצא בכך – רק עם חומרים המיועדים לכך.

מעבר לכך שיש לשים לב שאנו משתמשים במוצר שלשמו הוא נועד, חשוב מאד שלא נבצע ערבוב של חומרי ניקוי ביחד. שילובים עם חומרים פעילים ובעלי ריכוז גבוהה, יכולים להוביל להרעלה ולהיות קטלניים מאד.

כמו כן, בשל ריבוי הפרסומים ברשת האינטרנט רצוי שלא לצפות ששילוב של חומרים מסוימים יחד, יצליחו לייצר תוצאות ניקיון ברמה גבוהה. כדוגמת ערבוב חומץ לשתייה עם סבון כלים או סודה לשתייה וכיוצא בכך.

לפני שמנקים – עובדים בשלבים

אחד הדברים הכי חשובים כשמגיעים למלאכת ניקיון הבית הוא סדר העבודה.
ראשית כל, כל חשוב מאד לארגן ולסדר את הבית, להחזיר חפצים במקום, לסדר את הניירת, להרים רהיטים במידת הצורך ואז להתחיל את הניקיון עצמו.

רצוי קודם כל להתחיל על האבק, שעשוי להתפזר בעת התהליך, דבר שתרצו לנקות אחר כך, כאשר תשאבו או תטאטאו את הרצפה. את האבק נסיר עם סמרטוט לח או חומר ייעודי. נעשה זאת על משטחים, תריסים, גופי תאורה וכיוצא בכך.

השלב הבא יהיה ניקוי משטחים. כאשר יהיה מדובר על ניקיון עמוק של שומנים, נרצה להשתמש בכפפות לידיים. לרסס את המשטח ונתן לו לרכך את השומן למספר דקות. לאחר מכן נשפשף את המקום ונסיר את הלכלוך ונעבור את סמרטוט רטוב כדי לנקות את המקום.

ניקוי שירותים

בכל הנוגע לניקוי שירותים, הניקיון עצמו לצד תדירות הניקוי הופכים למשמעותיים הרבה יותר.
מכיוון שמדובר על אזור עם הרבה חיידקים, הצורך לבצע את הניקוי צריך להתבצע לעיתים תכופות.
יש לשפוך אל  קערת האסלה את חומר החיטוי ולשפשף את מברשת היטב. מומלץ לתת לחומר הפעיל לעבוד מספר דקות, טרם נוריד את המים.

את מושב האסלה עצמו, ננקה על ידי מטלית או חומר חיקוי. רצוי לעשות זאת אחת ליומיים. רצוי מאד לחזור על פעולה זו גם בחלקה התחתון של האסלה.
כמו כן, מומלץ לחטא גם ידית הורדת המים.
כפעולת מנע תמיד מומלץ לשים טבליות באסלה שמחטאות אותה בכל פעם שמורידים את המים.

אמבטיה

כמו השירותים והאסלה, אחד המקומות החשובים ביותר שזקוקים לניקוי לעיתים תכופות זהו חדר האמבטיה. מומלץ דווקא להתחיל עם האריחים ולעבור עם מטלית וחומר חיקוי על האריחים ואף להשתמש במסיר עובש, כפעולת מנע.
מומלץ לבצע את פעולת המנע למניעת העובש וטחב גם באזורים "מועדים לפורענות" במקלחון או האמבטיה. מומלץ לשפוך אקונומיקה או קצף ניקוי לאמבטיה לתת לחומר להשמיד את החיידקים למשך מספר דקות, ולשטוף את הכל.

מה בנוגע לרצפה?

את הרצפה מומלץ לנקות, דווקא כאשר אתם מחכים שפעולות אחרות יסתיימו (כלומר, חיטוי המקלחון, ניקוי לעובש שצריך לחומר לעבוד במשך מספר דקות וכיוצא בכך). אם יש לכם שואב רובוטי, הרי שמומלץ להשתמש בו לעיתים תכופות כדי שהעבודה על שטיפת הרצפה, בשוטף, תהיה קלה ומהירה יותר.
אם יש לך שואב רגיל, מומלץ לעבור איתו על הרצפה או פשוט לטאטא את האזור במהירות.

כדי להיות בטוחים שאכן הרצפה נקייה מלכלוך של אבק, שערות וכיוצא בכך, יותר ממומלץ לעבור עם סמרטוט חד פעמי ורק לאחר מכן, לעבור עם סמרטוט לרצפה עם דלי עם סבון לשטיפת הרצפה שהכנתם מראש.
כדי להימנע מסימנים על הרצפה מומלץ לעבור עם סמרטוט לח/יבש.
כמו כן, חשוב לדעת, כיום ישנם חומרים ייעודים לרצפה שיוצרים מראה אחיד, ללא משיכה של הסרמטוט או מראה של צעדים, כפי שקורה פעמים רבות כשמנקים את הרצפה.
כדי לתת תחושה מעולה, כאשר מסיימים את ניקיון הבית, תמיד מומלץ להוסיף מפיצי ריח שונים בבית וליהנות מבית נקי וריחני במיוחד

Updated: 26 ביוני 2022 —

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *