קניות עד $75 פטורות ממס – איך מחשבים את ערך המוצר

פטור ממס על קניות מחו'ל - איך להמנע מתשלום

לפני מספר שנים הוגדלה תיקרת הפטור ליבוא מוצרים פטורים ממס מחו"ל לתיקרה מכובדת של $75, אבל חשוב לדעת – התקרה היא למחיר הפריטים נטו, כאשר המשלוח מחושב בנפרד. שימו לב – שהבלדרים וחברות ההובלה, לא תמיד מודעים לנושא, או שמחפשים דרך לגזור קופון נוסף. מעשה שהיה כך היה – וכמעט לכל אחד יש סיפור דומה, שלו, או של מכר: הוזמן מוצר שעלה $40, עלות המשלוח היתה $40 נוספים. המשלוח נשלח מארה"ב ע"י המוכר באמצעות פדקס, ותוך פחות מיומיים כבר יצר נציג פדקס קשר לתיאום אספקת המוצר.

ואולם, נציג אחר של פדקס יצר קשר, ומסר כי מאחר והמוצר עלה $80, אז הוא חוייב במע"מ (כ-50 ש"ח) וכן בדמי טיפול ושחרור מצד פדקס של 124 ש"ח! כאשר הסברתי כי המוצר עלה רק $40, העביר לי נציג פדקס את תעודת המשלוח/חשבונית ששלח המוכר, והראתה כי הסך הכולל הוא $80, ללא הפרדה בין עלות מוצר לבין משלוח.

כל נסיונותיי לשכנע את פדקס עלו בתוהו, ולא ענין אותם לראות את תדפיס ההזמנה שמראה את החלוקה בין עלות המוצר למשלוח, ולטענתם, הם עובדים רק מול החשבונית של המוכר – המשלח. נאלצתי לשלם את המס ודמי הטיפול, כי אחרת המוצר היה מוחזר לשולח.
לאחר פניות ובירורים מול אגף המכס, גיליתי – מה שכלל לא נאמר לי ע"י פדקס – כי קיימת אפשרות להגיש למכס ערעור על החיוב במע"מ של המוצר, ואם הערעור מתקבל, אז הם מבצעים החזר של המע"מ שנגבה. שלחתי ערעור, אליו צרפתי למעשה את תדפיס הזמנת המוצר המעיד על כך שעלות המוצר עצמו היא רק $40, ואחרי כחודש, הערעור התקבל. התבקשתי לשלוח במייל פרטי בנק, ותוך כשבוע המס הוחזר לחשבוני.
לאחר מכן פניתי לפדקס, שאכן אישרו כי אם הערעור שלי למכס התקבל, אז גם הם יבצעו החזר של דמי הטיפול, למעט סך של 9 ש"ח. שלחתי לפדקס את אישור קבלת הערעור ובפדקס אישרו החזר דמי הטיפול.
חשוב לדעת, לא לוותר ולהתעקש לממש את הזכויות להנות מההטבות שבחוק! בחלק מהאתרים הגדולים אתם יכולים גם לראות כבר מראש את ההערכה – מה העלות נטו,  וגם האם צפויות גם עלויות נוספות של משלוח ושל מכס – או מיסוי נוסף. קניה נעימה – וחכמה..

Updated: 15 ביוני 2023 —

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *