קניית ספרים – עדיף לא בסטימצקי

רכישת ספרים ישירות מאתרי ההוצאות או החנויות הפרטיות

שוק הספרים בישראל הוא שוק מעוות, רווי בעלויות צולבות, שלא מאפשר כמעט להוצאות לאור קטנות ובינוניות להתקיים בכבוד.

השורה התחתונה  – המצב של כולם – הצרכנים, הסופרים וההוצאות לאור, היה טוב יותר אם הם היו נפגשים מחוץ לרשתות הספרים הגדולות – סטימצקי וגם צומת ספרים. כנסו כדי ללמוד איך למכור ואיך לקנות ספרים והיכן

עמלה של יותר מ-70%!

נניח שאתם רוכשים – או מוכרים, ספר שמחירו הנקוב 100 שקלים בחנויות הספרים. האם ידעתם שאם הספר נמכר בסטימצקי, 70 שקלים לפחות – כלומר 70%, נשארים בידיה של הרשת ושל המפיץ וההוצאה לאור תקבל פחות מ-30 שקלים?!! חשוב להבין – סטימצקי לא עובדת ישירות עם הוצאות קטנות ובינוניות, אלא רק באמצעות מפיץ, כך נגזרת עמלה נוספת בדרך.

מבלי להכנס לתחשיב המדויק, הפקה של ספר שנמכר בכ-100 שקלים, בשיעור של 1,500 עותקים, תעלה, למהדורה הראשונה, כ-20 שקלים לפחות לעותק – כלומר כ-30 אלף שקל, זאת מבלי לקחת בחשבון תמלוגים למחבר במקרה של הוצאה לאור. אבל בואו נניח לצורך הפישוט, שמדובר בספר בהוצאה עצמית. במקרה כזה, הסופר מרוויח על כל ספר 10 שקלים בערך בלבד, כולל מע'מ – כלומר, רק 10% ממחיר הספר.

אין פלא שבמצב הקיים, ההוצאות הקטנות מחויבות לאחד מהשניים: אחד הוא להעלות את המחיר הקטלוגי של הספר והשני הוא למכור את הספר מחוץ לרשתות, באופן ישיר – לרוב באתר ההוצאה

כדי להחזיר את ההשקעה עליו למכור 1,000 עותקים לפחות, כשהסיכוי לכך נמוך בפני עצמו. בכל הוצאה לאור יספרו לכם – שלא לפרוטוקול כמובן, מחשש שיבולע להם, כי רשתות הספרים לא עושות  כמעט דבר תמורת העמלה. לרוב, הספרים, אם אינם של כמה מהמו"לים המועדפים – חלקם כמובן גם שותפים ברשתות, נדחקים לקרן זוית ואין כמעט סיכוי לקונה הסביר לאתר אותם. במצב הזה – ללא פרסום ויחסי ציבור, שיביאו לכך שהקונים ידרשו את הספר שלכם ספציפית, קשה מאוד למכור יותר מכמה מאות עותקים.

הפתרון – מכירה ישירה של ספרים

הפתרון הנכון לכל הצדדים, הוא מכירה וקנייה ישירה של ספרים, מהמחברים וההוצאות לאור, ישירות לצרכן. בישראל יש כבר הוצאות לאור לא מעטות שמאפשרות קניה ישירה באתר, לצד מספר אתרים שמאפשרים מכירה מוזלת.

עוד דרך עבור הכותב היא לנסות מכירה מוקדמת של ספרים – באתר כמו הד סטארט וגם מכירה מוקדמת ישירה, דרך פניה לקוראים בפייסבוק או בפלטפורמות אחרות.

זו למעשה הדרך האופטימלית לקונים ולמוכרים לחלק ביניהם את 70% העמלה שגוזרת סטימצקי, או צומת ספרים. גם בניכוי עלויות המשלוח, ההוצאה יכולה בקלות לתת הנחה על מחיר המחירון המוצע בסטימצקי ועדיין להרויח יותר מהשאריות שהיא מקבלת מהרשתות הגדולות. הקונה מצידו, יכול גם לקבל הנחה וגם להרגיש שהוא שותף לצדק חברתי – הכנסה גדולה יותר ליצרן התוכן – הסופר או ההוצאה לאור, על חשבון הרשתות הגדולות.

אנו מצרפים כאן כבר רשימה של מספר אתרים שבהם ניתן לרכוש ספרים מוזלים ישירות. הנכם מוזמנים להוסיף אתרים נוספים בתגובות.

הוצאת שוקן – מההוצאות הותיקות בישראל, ספרי ילדים, ספרי עיון ועוד

הוצאת מיל – ספרי מתנה, הדרכה ועבודות יצירה

הוצאת ספרים אח – ספרי רפואה, פסיכולוגיה, ילדים ועוד

הוצאת מטר – מגוון ספרי עסקים, מדריכים ועוד

מנדלי מוכר ספרים – חנות מקוונת המציעה ספרים של הוצאות שונות, רובן במחירים מוזלים

Updated: 15 ביוני 2023 —

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *